Co dają drzewa?

Dowody na to, że rola drzew jest znacząca i ważna!

Wiadomo, że obecność drzew w mieście ma bardzo pozytywny wpływ na jakość życia mieszkańców. Jakie są konkretne właściwości, na które powinnyśmy zwracać uwagę? Przykłady, które przedstawiamy poniżej, to dopiero początek listy zalet, jakie posiadają drzewa!

Wyciszenie

Drzewa skutecznie redukują poziom hałasu. Zaleca się, aby osiedla mieszkaniowe znajdujące się przy ruchliwych trasach były od nich odgradzane za pomocą zielonej ściany drzew.

Lepsza jakość powietrza

Drzewa pochłaniają szkodliwy dwutlenek węgla poprzez proces fotosyntezy. W ten sposób wytwarzają tlen, który jest konieczny do życia. Dzięki temu zapobiegają powstawaniu smogu, a mieszkańcy rzadziej zapadają na choroby układu oddechowego.

Zrównoważone temperatury

Jest udowodnione, że drzewa zmniejszają odczuwalne skutki temperatur latem i zimą. Latem zapewniają cień i dostarczają niezbędnego tlenu, a zimą stanowią naturalną barierę przed wiatrem, co zapobiega wychładzaniu budynków i zmniejsza koszty ogrzewania.

Ograniczone skutki nawałnic

Drzewa ulepszają jakość gleby, zwiększając jej możliwości pochłaniania wody. To sprawia, że w czasie obfitych opadów deszczu większość wody wsiąka w ziemię i nie zalewa ulic.

Kojące działanie

Liczne badania pokazały, że obecność zieleni redukuje poziom stresu, odpowiadając na naszą potrzebę bliskości z naturą. Tam, gdzie są drzewa, żyje się lepiej!

Jedno drzewo dostarcza dzienne
zapotrzebowanie tlenu nawet dla 14 osób!

Spalanie paliw kopalnianych, działalność rolnicza czy transport, to tylko niektóre z działań człowieka, których skutkiem jest wydobywanie się szkodliwych substancji: dwutlenek siarki; tlenek azotu, węgla; pyłów zawieszonych czy metali ciężkich.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskutek zanieczyszczonego powietrza w samej Europie dochodzi do ok. 600 tys. przedwczesnych zgonów. Zanieczyszczone powietrze odpowiada także za smog, dziurę ozonową, kwaśne deszcze i efekt cieplarniany. Natura również zanieczyszcza powietrze przez procesy biologiczne takie jak wybuchy wulkanów, jednak nauczyła się go niwelować. Człowiek, tego nie potrafi, zanieczyszcza planetę, a usuwając z niej drzewa, tylko pogarsza sytuację.

Żeby zastąpić jedno dojrzałe drzewo
potrzeba nawet 3 tys. nowych nasadzeń

Drzewa stanowią barierę pomiędzy nami a zanieczyszczeniami, chłoną jak gąbka pyły i spaliny, oczyszczają powietrze z amoniaku czy ksylenów.

Napisz komentarz